درباره ISIX

مدیریت موفق پروژه‌ها حاصل انجام موفقیت‌آمیز مجموعه‌ فرآیندهای مختلف مرتبط با پروژه و بکارگیری درست و صحیح از ابزارها و مهارت ها است. بر اساس استاندارد جهانی مدیریت پروژه PMBOK، انجام موفق فرآیندهای پروژه نیازمند پیاده‌سازی سطوح ۱۰ گانه حوزه‌های دانش مدیریت پروژه، شامل مدیریت یکپارچگی پروژه، مدیریت محدوده پروژه، مدیریت زمان پروژه، مدیریت هزینه پروژه، مدیریت کیفیت پروژه، مدیریت منابع پروژه، مدیریت ارتباطات پروژه، مدیریت ریسک پروژه، مدیریت تدارکات پروژه و مدیریت ذینفعان پروژه است.

خوشبختانه امروزه فناوری BIM  به کمک مدیریت پروژه آمده است و با پشتیبانی از حوزه‌های دانشی مورد نیاز برای راهبرد چابک پروژه‌ها، امکان مدیریت موفق پروژه‌ها را فراهم کرده است. این فناوری که از بسترهای ضروری برای پیاده‌سازی مدیریت طرح و ساخت مجازی (VDC) در پروژه‌ها است، ابزارهای نظارتی و کنترلی مختلفی را در اختیار مدیران پروژه قرار می‌دهد.


 این فناوری در حوزه مدیریت یکپارچگی، امکان تعامل و هماهنگی ذینفعان پروژه را در بسترهای نرم‌افزاری در اختیار مدیران قرار می‌دهد. امکان تعریف ساز و کارهای تعامل و هماهنگی بین ذینفعان از یک طرف و از طرف دیگر قابلیت دسترسی بر خط به اطلاعات یکپارچه پروژه از جمله مهمترین قابلیت‌های فناوری BIM است. در حوزه زمان و هزینه، این فناوری امکان برنامه‌ریزی پروژه بر روی بستر گرافیکی را فراهم آورده است و با برقراری اتصال بین زمان انجام فعالیت‌های مرتبط با یک المان و هزینه‌های مرتبط، امکان مدیرت ساده و کارآمد زمانی و هزینه‌ای را در پروژه‌ها فراهم کرده است. با پیاده‌سازی این فناوری، تهیه نمودارها و شاخص‌های مدیریتی پروژه، در کسری از ثانیه و در هر لحظه دلخواه امکان‌پذیر می‌شود. مدل سه‌بعدی حاصل از مدلسازی اطلاعات ساختمان، امکان ارائه نمایش گرافیکی از پروژه و ارائه اطلاعات جامع و طبقه‌بندی شده را به ذینفعان فراهم می‌کند.

ISIX نرم‌افزاری مدل-محور با قابلیت نمایش گرافیکی سه‌بعدی و مبتنی بر مفاهیم اساسی BIM بوده که با فراهم آوردن ابزاری کارآمد در مدیریت طرح و ساخت مجازی (VDC) پروژه ها، ضمن ایجاد بستری مناسب در بهره گیری از مزایا و قابلیت‌های فناوری BIM، موجب تسهیل فرآیندهای برنامه‌ریزی، مهندسی، ساخت، تأمین و تدارکات، نظارت و بهره‌برداری در طول چرخه حیات بنا می‌شود. ساختار این نرم افزار کمک می کند که حتی بدون استفاده از مدل سه بعدی کاربران بتوانند از مزایای غیرگرافیکی فناوری بیم نیز استفاده کنند.
ISIX جزو معدود نرم‌افزارهای حوزه BIM در سطح جهان بوده که با پیاده سازی مبانی استاندارد PMBOK، امکان مدیریت و راهبری یکپارچه پروژه‌های عمرانی را در حوزه‌های صنعت ساختمان، نفت، گاز و پتروشیمی برای ذینفعان پروژه ازجمله، شرکت­ها و نهادهای سرمایه ­گذاری، تأمین‌کنندگان منابع مالی، کارفرمایان، تأمین‌کنندگان، پیمانکاران و طراحان به ارمغان می‌آورد.

 

این نرم افزار در نسخه های مختلف و قابلیت های گوناگون با توجه به نیاز کاربران و سازمان ها ارایه می شود. در ابتدایی ترین نسخه این نرم افزار، نسخه ISIX Basic، قابلیت مدیریت هدفمند و هوشمند هزینه پروژه از طریق برقراری اتصال بین اطلاعات متره ای (احجام و مقادیر) و اجرایی المان‌های مدل دیجیتال ساختمان با آیتم‌های فهرست‌بها، به وجود آمده است. بدین ترتیب، کاربران براحتی می‌توانند از امکاناتی نظیر ارایه ریز متره و آنالیز بها و همچنین تولید گزارش های طبقه‌بندی‌شده اطلاعات هزینه ای پروژه به تفکیک قرارداد، فضای کاربری، تخصص، زیرتخصص و غیره بهره ببرند.
 ISIX Basic از بانک اطلاعات هزینه شامل فهارس‌بهای سازمان برنامه و بودجه و اطلاعات هزینه ای آمار پشتیبانی می کند و قابلیت اضافه کردن هر نوع فهرست بهای سفارشی و دلخواه را دارد. این نرم‌افزار با پشتیبانی از زبان فارسی، فرآیند تهیه متره و برآورد پروژه ها برای کاربران ایرانی راساده و چابک می‌کند.
نسخه بعدی این نرم افزار
ISIX Standard با قابلیت ثبت پیشرفت کار و کنترل هزینه پروژه به زودی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 لازم به ذکر است که احاطه بر دیگر حوزه های دانش در بستر فن آوری BIM، از اهداف توسعه ای مجموعه نرم افزار های ISIX است که در آینده و به تدریج در اختیار کاربران قرار می گیرد.

محصولات
ویژگی ها